enflasyonemeklilikötvdöviztümkiadplusel
DOLAR
16,1920
EURO
17,4658
ALTIN
965,28
BIST
2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
K.Maraş
Açık
33°C
K.Maraş
33°C
Açık
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Açık
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
37°C

ÖZTİRYAKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI YUSUF ÖZTİRYAKİ: “KÜRESEL PAZARDA BÜYÜMEYE DEVAM”

ÖZTİRYAKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI YUSUF ÖZTİRYAKİ: “KÜRESEL PAZARDA BÜYÜMEYE DEVAM”

Katma değerli endüstriyel mutfak ürünleriyle yaklaşık 130 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkat çeken Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztiryaki, küresel pazardaki varlıklarını büyütmeyi ve marka bilinirliğini arttırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Türkiye’de sektöründe en yüksek pazar payına sahip marka olmasının yanında endüstriyel mutfak ürünleri özelinde uzun süredir Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ana tedarikçilerinden biri olduğunu belirten Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztiryaki ile üretim, yatırım ve ihracat hedeflerini konuştuk.

Son yıllarda savunma sektörüne yönelik çalışmalarınızı yoğunlaştırdığınızı biliyoruz. Bu alanda istediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi?

15 yıldır askeri yaşam üniteleri alanında üretim ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bizim ürünlerimiz insanı, askeri yaşatmaya ve tabiat şartlarını yenmeye yöneliktir. 2005’de ilk olarak Gürcistan’a 10 adet Sahra mutfağı gönderdik ardından Rus ordusu için Sibirya’da taşınabilir kamp kurduk. Bu projede çamaşırhane, mutfak, duş ve tuvalet ürünleri tasarlayıp ihraç ettik. Aynı zamanda ABD ve İtalyan ordularına sahra mutfakları yaptık. Birleşmiş Milletlere komuta yeri konteynerleri yaptık, bugün 1.000 adetten fazla ürünümüz dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılmaktadır.

Ocak 2021 itibariyle 11 ayrı çeşit ve toplamda 70 adetten fazla konteyner tip Sahrada Yaşam Ünitesini Türk Ordusuna teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ürünler Mayıs 2021’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin katıldığı NATO Tatbikatında Romanya’da kullanıldı. Bugün 23 ülkeye askeri lojistik destek ürünleri temin ediyoruz. Halen bir ABD firmasına 300 adet konteyner tipi mutfak üretimimiz devam ediyor.

Mutfak, fırın, erzak depolama, soğuk oda, su analiz ve arıtma, çamaşır yıkama, bulaşık yıkama, banyo-tuvalet, sağlık üniteleri, komuta yeri üniteleri gibi 20 çeşitten fazla üründe dünyanın en güçlü tedarikçileri arasında yer alıyoruz. Söz konusu ürünler yüzde 100 oranında Türk mühendislerimizin tasarımı ve yerli üretimimizdir.

Ülkemizin ilk yerli hızlı tren projelerinin mutfak ekipmanlarının teminini de Öztiryakiler olarak hayata geçirdik. Sektörümüzde farkındalık yaratacak çalışmalarımızla birçok ülkenin kurumların da tedarikçisi olmayı planlıyoruz.

İhraç pazarlarınız ve ihracat hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öztiryakiler 1958 yılından bu zamana endüstriyel mutfak ürünleri sektörüne yaptığı yenlikler ve katma değer sağlayacak çalışmaları sayesinde sektörünün en çok tercih edilen markası haline gelmiştir.

Bu yıl özeline baktığımızda üretim kapsitesi ve satış olarak beklentimizin üzerine çıktığımız bir yılı geride bırakıyoruz. Pandemi sürecinde dünya ticaretinin yeniden şekillenmesiyle ülkemizin Çin’e alternatif olarak tercih edilmesi ihracat bazında satışlarımızı arttırdı. 

Yerli ürünlerimizle sadece ülkemizde değil dünyada bu kadar çeşitliliğe sahip ürünü, tek bir çatı altında üretimini yapan sektöründe tek firmayız. Buzdolabından, bulaşık makinesine, pişiricilerden fırınlara kadar 2000’den fazla cihaz ve 5000’i aşkın ürünümüzle tüm proje ve ihtiyaçların çözüm ortağıyız. Katma değerli endüstriyel mutfak ürünlerimizle şu anda yaklaşık 130 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Dünya markası olarak yurtdışındaki iş ortaklarımızın kalite beklentilerini karşılıyor olmamız bizi küresel pazarda ileriye taşıyor. Dolayısıyla yıllardır elde ettiğimiz güvenle her zaman büyüyen firmayız. İhracat rakamlarımıza baktığımızda da ülkemizde kendi sektöründe en fazla ihracat yapan markayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iharacattaki başarımızla İhracatın Metalik Yıldızları birincilik ödülüne sahip olduk.

Türkiye’nin ihracatında katma değerli tasarıma sahip ürünler yaparak ihracatımızı arttırabiliriz. Buradaki temennilerimiz ise Türkiye’de bu ürünlerin hammaddelerini üretecek yatırımların yapılması ve desteklenmesidir.

Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar üretim sürecinizi nasıl etkiliyor? Sizce sanayici buna göre nasıl konumlanmalıdır?

Sektörümüzde yaşadığımız en büyük sıkıntı hammadde fiyatlarındaki artışı oldu. Hammadde fiyatlarındaki artış, işletmemizin finansal gücü, öncesinde aldığımız gerekli tedbirler ve planlamalar sayesinde daha kolay atlatmamızı sağladı. Bu da hammadde temininde yaşadığımız sorunları en aza indirerek pazardaki varlığımızı güçlendirdi. 

Çalışan kapasitemiz ve kalitemizle dünya standartlarına uygun şekilde gelişen bir firmayız. 2021 yılında pandemiye rağmen dünyadaki ticaretin nakliyesinin yer değiştirmesinden etkilenerek biz de kendimizi geliştirmiş olduk. Aslında bakılırsa bütün sektör kendini geliştirdi. Dolayısıyla 2022 yılında da bu avantajları kaybetmeden kendimizi daha da geliştirmemiz lazım. 

2021 itibariyle Ar-Ge çalışmalarınızın kapsamı ve sonuçları hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi projeler ağırlık kazanmış durumdadır?

Yapılan AR-GE çalışmalarımızda sektörümüze çevre dostu ürünleri kazandırıyor ve dünyamızı güzelleştirmeyi amaçlıyoruz. Öztiryakiler’in marka bilinirliği Avrupa’da ilk 10’da dünyada ise ilk 15 markanın içinde yer alıyor diyebiliriz. Marka bilinirliğimizdeki başarımızın arkasında yaptığımız yeni ürünler, uzmanlaşmış ekimiz, tasarıma verdiğimiz önem ve AR-GE çalışmalarımızın olduğunu söyleyebilirim. Şu an da patentini aldığımız ürün sayımız oldukça fazla ve bunun sayısını her geçen gün arttırıyoruz.  AR-GE merkezimizle verdiğimiz hizmetlerle dünyada kendimizden oldukça çok söz ettiriyoruz.

Dijitalleşme politikanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dijitalleşme tüm dünyanın gündeminde olan ve herkesi yakından ilgilendiren bir konu olarak öne çıkıyor. Pandemiyle beraber dijitalleşmeye olan ilgi gün geçtikçe arttı. Marka olarak ürünlerimiz özelinde dijitalleşme ile iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizin yanında iş yapış şekillerimizi de bu alanda geliştirdik. Ve bu anlamda yatırımlarımız sürüyor.

Bir sanayici olarak iklim değişimi ve Yeşil Mutabakat konularındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Küresel iklim değişikliği artık her sektörü yakından ilgilendiren bir sorundur. Gelecek yıllarda bunu daha fazla hissedeceğiz. Dünya ticaretinde uygulanacak bu sistemle her markanın üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini umuyorum. Her iş insanının iş listesinin başında bu sorunun çözüm önerilerini tartışıyor olması gerekiyor.  Üzerinde yaşayacağımız başka bir dünyamız yok. Kıymetini bilmeli ve hayata geçirdiğimiz üretimleri doğa dostu olacak şekilde çevreye karşı duyarlı yapmalıyız.

İklim krizinin etkilerini azaltmaya marka olarak katkı sağlamak birinci önceliğimiz arasında yer almaktadır. Dünyamızı yeşertmek geleceğimize verilecek en güzel armağanlardan biridir.

Japon ortağınızla arzu ettiğiniz sinerjiyi yakalayabildiniz mi?

Sektörümüzde ilk AR-GE merkezi kurmamızın ardından teknolojik ve yenilikçi çalışmalarımız büyük bir ivme kazanmıştır. Japon ortağımız olan Hoshizaki markasıyla temaslarımız sonrasında 2019’da masaya oturduk ve yüzde 28,6 oranında hisse ile ortaklığımızı hayata geçirdik.

1947’de kurulan Japonya merkezli Hoshizaki Corporation, dünya genelinde toplam 51 grup şirketi ve 13 binden fazla çalışanla faaliyet gösteriyor. Geçen yıl 2,44 milyar avro ciroya ulaşan ve endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe dünyanın en büyük üç firması arasında yer alan Hoshizaki’nin hisseleri Japon borsasında işlem görüyor. Bu ortaklıkla yakın coğrafyadaki pazar paylarını da artırmayı hedefliyoruz. Hoshizaki markası dondurucu dolap üretiminde dünyanın en güçlü markasıdır. Sektörümüze bu büyüklükte bir marka ile çalışmanın faydalarını önümüzdeki yıllarda daha güçlü hissedeceğiz.

2021 yılı, hedefleriniz açısından nasıl geçti?

Paslanmaz çelikte yıllık üretim kapasitemiz 8500 ile 12 bin ton civarındadır. Ciro hedeflerimiz döviz bazında 2021’de öngördüğümüzün yüzde 15 üzerine çıktı. Hem iç piyasa hem de ihracat tarafında ciddi bir talep artışı yaşadık. Bir önceki yılla oranla TL bazında yüzde 60, Euro bazında ise yüzde 20 oranında artış sağladık.

2022 yılına ilişkin hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Öncelikle, marka olarak 2021’de elde ettiğimiz başarıların gücünü arttırarak iş ilişkilerimizi daha da pekiştirmek istiyoruz. Bunun yanında yeni ürünlerimizin sayısını ve üretimde kapasiteyi arttırmak her zaman hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak katma değerli yerli ürünlerimizle küresel pazarda varlığımızı genişleterek marka bilinirliğimizi arttırmayı amaçlıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.