enflasyonemeklilikötvdöviztümkiadplusel
DOLAR
16,2306
EURO
17,3995
ALTIN
966,32
BIST
2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
K.Maraş
Açık
31°C
K.Maraş
31°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C

URAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT ÖZAVŞAR: “TÜRKİYE ÜRETİM YAPMAK İÇİN İDEAL BİR ÜLKE”

Başta Amerika olmak üzere önemli dış pazarlarda başarılı olmayı hedeflediklerini vurgulayan Uras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özavşar, yine de Türkiye’nin üretim yapmak için ideal bir ülke olduğunu dile getirdi.

URAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT ÖZAVŞAR: “TÜRKİYE ÜRETİM YAPMAK İÇİN İDEAL BİR ÜLKE”

URAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT ÖZAVŞAR

Uras Holding, 20 yılı aşkın süredir kimya sektörü ve tekstil boyaları/kimyasalları sektöründe üretim gerçekleştiriyor. Dünyanın önde gelen tekstil üreticileriyle çalışan Holding kendi boyalarını, hammaddelerini ve bağlayıcılarını üreten az sayıdaki üreticiden biri. Son olarak Tekirdağ Ergene’de 15 milyon Euro’luk toz polimer üretim tesisi yatırımı gerçekleştiren Uras Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özavşar ile yeni yatırımlarını, yurtiçi ve yurt dışındaki hedeflerini konuştuk.

Öncelikle Uras Grubu’nun çıkış hikayesiyle başlayalım isterseniz söyleşiye…

Uras Kimya, 1997 yılında İstanbul’da kimyasal madde ve tekstil boyaları distribütörlüğü yapan bir şirket olarak kuruldu. Kuruluşundan itibaren yerel tekstil pazarının tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılanan şirket çalışmalarını yüksek kaliteli parça baskı mürekkeplerinin satış ve pazarlama faaliyetleriyle sürdürdü. Beş yıl içinde Türkiye tekstil pazarına sunduğu hizmetlerle prestijli bir noktaya erişen Uras Kimya, 2002 yılında pazarın tekstil kimyasalları konusundaki ihtiyaçları üzerine edindiği deneyimler sonucunda, pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için kendi üretim süreci üzerinde çalışmaya başladı. Şirket mümkün olan en kısa sürede üretime geçebilmek için AR-GE çalışmalarına ağırlık verdi. İlk ürünlerini 2003’te piyasaya sunan şirket, ürün kalitesi ve hizmet yetkinliğiyle kısa sürede parça ve rotasyon baskı boyaları ve baskı kimyasalları kategorilerinde lider konuma yükseldi. 2010 yılında baskı teknolojilerinin gelişimiyle birlikte dijital baskı, dünya baskı trendlerinde üst sıralara yükseldi. Uras AR-GE ekibi bu gelişmeler kapsamında dijital baskı boyaları üzerinde çalışmalarını hızlandırdı ve ilk dijital baskı boyalarını üretti. Uras kendi üretim sürecinde kullandığı hammaddeleri de ürün gamına ekledi ve kendi üretimi için gerekli tüm hammaddeleri kendi tesislerinde üretmeye başladı. 2014 yılında teknolojik inovasyonlar konusundaki başarısıyla öne çıkan Uras Kimya, ilk dijital reaktif boyasını üretti. Uras Kimya, ihracat departmanının ve yurtdışı ofislerinin kurulmasıyla birlikte uluslararası talepleri de karşılamaya başladı. Şirketin ihracatı arttırmaya yönelik yatırımları devam ediyor. Uras Kimya 2015 yılında, çevre dostu üretim politikaları sayesinde, tekstil üretimi konusundaki en önemli sertifikalandırlardan biri olan GOTS sertifikasını aldı. Uras 2016’da, ürünlerinin sağlığa ve çevreye duyarlı olduğunu Ecopass Sertifikasıyla belgelendirdi. 2019 yılında üretim tesislerine yapılan yatırımlar sonrasında aylık boya ve hammadde üretim kapasitesi 4.000 tona ulaştı. Uras Kimya bu üretim kapasitesiyle ülkenin en önemli hammadde ve baskı mürekkebi üreticilerinden biri konumuna yükseldi. 2020 yılında Uras ürünleri, aldığı 3. Seviye ZDHC sertifikasıyla, sürdürülebilir tekstil üretimi kapsamında kullanılabilir ürünler arasında yerini aldı. Uras Kimya’yla birlikte Uras Grup bünyesinde yer alan ALV Kimya yapı kimyasalları ve tekstil sektörüne hizmet veren yüksek teknoloji ürünü kimyasallar üretmektedir. Grubun diğer bir şirketi Avrupa Kağıt da süblimasyon transfer kağıdı üretimi gerçekleştirmektedir. Her iki şirket de hem yerel pazarda hem ihracat tarafında önemli başarılara imza atmaktadır.

Yakın zamanda kimya sanayi teknoloji şirketlerinden GEA Türkiye’nin teknolojik altyapı desteğiyle, Tekirdağ Ergene’de 15 milyon Euro yatırımla toz polimer üretim tesisi kuracağız. Tesisin 2022 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz.

Yeri gelmişken bu yatırımlarınıza da değinelim. Yeni yatırımınız üretim, satış ve istihdam hedeflerinizi nasıl etkileyecektir?

Bizim için ciro çok önemli değil. Biz daha çok girilmesi zor ama pazar gücümüzü kullanıp gireceğimiz niş alanlarda rekabet ediyoruz. Biz şu an pazarda 4 bin ton civarında sıvı polimer satıyoruz. Sıvı polimerin yanına toz polimeri de ekleyerek portföyümüzü tamamlayacağız ve daha katma değerli ürünlerle büyüyeceğiz.

Üretiminiz açısından tekstil sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de tekstil çok önemli bir sektör. Dijital baskı ve reklam sektörleri de önemli sektörler. Ancak ben tekstil kadar dirençli ve doğru kar marjlarının olduğu hiçbir sektör görmüyorum. İnşaat ve diğer birçok sektör çok dalgalı. Tabii, tekstil sektöründe de karlılık oranları değişen alanlar var. Tekstil yüzlerce alandan oluşuyor. Tekstilde tercih edilen firma olmak için ürün kalitemizi sürekli olarak en üst seviyede tutmamız gerekiyor. Uras olarak bunu sağlıyoruz. Bizim büyümemizin altında tamamen doğru sektör olan tekstil sektörü içerisinde doğru alanlarda üretim yapmamız yatıyor. Yüksek teknoloji kullanımıyla sektörün ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli ürünler bizim lokomotif gücümüz.

Genel olarak hangi alanlarda büyümeye odaklandınız?

Biz ağırlığımızı teknolojisi yüksek ürünler üretmeye verdik. Biz önce hammaddeyi üretiyoruz, daha sonra sektörde talep gören alanlara doğru yöneliyoruz. Toz polimer yatırımımız da bu stratejinin sonucudur. Hammaddeyi üretiyoruz sonra toz polimer haline getiriyoruz. Dijital baskı boyalarımızı tümüyle kendi üretim tesisimizde üretiyoruz. Bu önemli bir avantaj bizim için. Yüksek standartlarda sürdürülebilir bir üretim yapımız var. Şirket kadromuz da daha önce dünyanın en büyük teknoloji firmalarında önemli sorumluluklar üstlenmiş kişilerden oluşuyor.

Yurtdışı yapılanmanız nasıl biçimleniyor?

Mısır’da, Fas’ta, Özbekistan’da, Portekiz’de Uras olarak satış ofislerimiz ve satış ekiplerimiz var. Amerika’da yeni oluşturuyoruz. Rusya’da kendi yerimizde kendi personelimiz satış yapıyor. Bu ülkelerde satış rakamlarımız önemli düzeyde artış gösterdi. Önceden tek bir ürün satıyorken şimdi müşteriye sunduğumuz ürün portföyümüz çok genişledi. Böyle olunca ekipler büyüyor ve o ülkelerde yerleşik şirket oluyoruz.

Mısır’a parantez açalım… Malumunuz; Türkiye ile Mısır arasında siyasi gerginlikler oldu. Bu sizin işlerinizi sekteye uğrattı mı?

Biz bir engel görmedik. Çünkü biz Mısır’da yerleşiğiz. Ayrıca Mısır halkı Türk malını Avrupa düzeyinde kaliteli buluyor. Zaten bugün bizim ürünlerimizi dünyadaki hangi şirketin ürünleriyle kıyaslasanız arada bir fark çıkacağını düşünmüyoruz. Güçlü bir Ar-Ge’miz var, bütün hammaddeye ulaşabiliyoruz. Ayrıca bizim için alt kalitede üretim yapmak kabul edilebilir bir şey değil. Böyle bir şey olduğunda üretimden çıkarız. Dünyadaki en iyi marka kalitesinde üretebileceksek pazara gireriz. Biz toz polimer veya dijital baskı boyaları üreticisiyiz. Biz hem yüksek kaliteli hem de fiyat cazibesi olan ürünler sunmaya çalışıyoruz.

Amerika pazarı zor bir pazar deniyor. Sizin Amerika’da bulunma amacınız nedir? Ve siz bunu nasıl planlamış durumdasınız?

Amerika konusunda değinmeden önce şunu söylemek isterim: Çok başarılı olmamasının nedenleri tartışılır ama Türkiye üretim için ideal bir ülkedir. Amerika’da çok güçlü bir satış sistemi ve büyük bir depolama alanı kuracağız. Üretimi Türkiye’de yapacağız. Taşıma maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle Amerika’da üretmek gibi bir hayalimiz yok. Ama Amerika’da güçlü ve kalıcı olmak istiyoruz. Bunun için kendine özel iyi ve güçlü bir sistem kurmamız gerekiyor. Bu da iyi satıcılar ve fazla sayıda ürünlerle oluyor. Şu an Amerika’da satacak çok fazla ürünümüz var. Dijital tekstil boyaları, tekstil baskı makineleri, tekstil baskı kağıtları, tekstil kimyasalları, toz polimeri satabiliriz. Hepsinde Çin’le bile rekabet edebiliriz orada. Bizim maliyet gücümüz Çin kadar, ürün kalitemiz Avrupa kadar iyi. O yüzden orada rekabet gücümüz yüksek. Şu anda biz Çin’de bile satış yapabiliriz. Amerika yüksek fiyatlı tüketim yapıyor. Bir de satış organizasyonu kurmak kolay.

Bundan sonraki süreçte dünya pazarlarında satın almalar olacak mı?

Tüm üretim alanlarımızda bize satın alma teklifleri geliyor. Ancak biz satmayı değil satın almayı düşünüyoruz. Mesela en çok ihracat yaptığımız Amerika’nın en büyük boya firması firmamızı satın almak için teklif sundu. Ama bu, bizim hedeflerimize şu an çok uygun değil. Potansiyelimizin daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Uras Holding olarak yerli/milli gücümüzle Türkiye’de üretimimizi arttırarak büyümeyi hedefliyoruz. Özellikle yurt dışında ileri teknoloji ürünler satan firmaları satın alarak inorganik büyüme hedefliyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon önemli diyoruz. Ancak bunun için üniversite-sanayi işbirliğine de ihtiyaç var. Özellikle de yetişmiş insan kaynağı konusunda… Bu konuda neler yapıyorsunuz? Bakış açınız nedir?

Türkiye’de üniversitelerle şirketlerin iletişimi, ilişkileri son derece kopuk. Bünyemizde Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ mezunlarını istihdam ediyoruz. Şu anda bu üniversitelerle yakın bir iletişim kurabilsek çok daha fazla genç arkadaşımızı işe alabiliriz. Halihazırda bu üniversitelerden mezun olmuş ekip arkadaşlarımız var. Zaten şirketlerle üniversiteler arasında doğru bir iletişim sağlansa işsiz üniversite mezunu kalmaz. Bunun için öncelikle üniversite mezunlarını ihtiyacı olan şirketlere yönlendirecek kariyer planlama departmanlarının kurulması lazım. Ancak biz pratikte görüyoruz ki bu üniversitelerden mezun olanlar yanlış yönlendirme ve algılarla yanlış şirketlerde istihdam ediliyorlar. Böylece ülkenin önde gelen genç beyinlerinin eğitimleri, yetenekleri yanlış işlerde heba oluyor. Gençlerimize mezun olduklarında hangi şirketlerde, hangi pozisyonlardan işe başlamaları gerektiğinin iyi anlatılması ve psikolojik olarak hazırlık yapmalarının sağlanması lazım.

Peki, bu pandemi sürecini nasıl geçiriyorsunuz?

Biz 2020 Mart ve Nisan aylarında ciddi sıkıntılar yaşadık. Çünkü kimsenin hiçbir şey göremediği ve neyle karşı karşıya kaldığını bilmediği şeyler oldu. Şirketimizi sevmeyi de o tarihten sonra öğrenmeye başladık. O dönemde tam kapanma yapıldı. Dünyada da öyle oldu. Ama Haziran ayından sonra gördük ki bizim gibi düzenli çalışan, teknolojisi yüksek, aranan özel ürünler üretebilen, başarılı şirketlere talepler gelmeye başladı. Bunun sonucunda biz geçen yılı karlılık hedeflerimizin üzerinde kapattık. Tabii ki pandemi olmasaydı karlılığımız daha yüksek olurdu. Şu anda da hedeflerimizin üstünde hareket ediyoruz. Pandemi bittiğinde bu çok daha yükseğe gidecektir.

Toplamda grubunuzun istihdamı nedir?

Şu an grubumuzda 850 kişi çalışıyor toplamda. Biz 2022 yılına 1.100 kişiyle gireceğimizi tahmin ediyoruz. Teknoloji arttıkça satış artıyor ve daha fazla personel çalıştırır hale geliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.